Projektek
BCS CSALÁDI HÁZ
- Tervezés
A tervezési folyamat első és legmeghatározóbb lépése nem a házra, mint épített objektumra fókuszál, épp ellenkezőleg: a telek be nem épített területére. A kert pozícionálása kulcskérdés volt. A lakó és gazdasági épületekkel körülvett, utcafronton elhelyezkedő telek ugyanis nem sok lehetőséget ad a közúti forgalomtól és szomszéd házaktól elszigetelt, intim teraszok és külterek kialakítására.
A dél-nyugati tájolású, egybefüggő zöldterületet a meglévő és ültetett növényzet, valamint az L alakban elhelyezkedő ház öleli körbe. A gazdasági épületek és az utcafront fele a ház zárt homlokzatai teremtik meg a lakók számára az intimitást, a belső udvar fele pedig tágas terek, nagy üvegfelületek és fedett-nyitott biztosítják a kertkapcsolatot, a kellő benapozást. Az épülettömeg földszintet és tetőteret foglal magába, lehetővé téve a kisebb belmagasságú és alapterületű, valamint a tágas, másfél szint magas közösségi terek kialakítását is.
A hálószobák a keleti részben, a beépített tetőtérben kaptak helyet, a vendégszoba és garázs felett. A nappali – konyha – étkező egyetlen összefüggő térben helyezkedik el, helyet adva a nagyszabású családi eseményeknek, kilátást biztosítva a kertre. A fedett – nyitott grillező és terasz a nappali meghosszabbításaként jön létre, árnyékolva és védve annak magas ablakait a nyári túlmelegedés ellen. A tetőt összefogó masszív faszerkezet látszó elemként jelenik meg a másfél szint magas térben, az építészeti kialakítás így a belsőépítészetben is meghatározó irányt jelöl ki.
A ház egyszerű tömegformálását, tömbszerű karakterét a homlokzati kőburkolat is erősíti. A nyílások, teraszok, bejáratok által szabdalt homlokzat darabok faburkolata és a nagy üvegfelületek ugyanakkor lágyítják ezt a szigorú megjelenést. A masszív és légies anyagok ugyanolyan összhangban rendeződnek egymás mellé homlokzaton, mint a különböző léptékű és funkciójú terek az épület belsőben.