BILT logo
thumbnail

A Design&Build konstrukció előnyei a székelyföldi építészetben

Az építész és a kivitelező, tűz és víz?

Két különböző habitusú ember, más szempontok szerint nézik a világot és az építészetet is, ebből adódóan a közöttük lévő konfliktus -sokszor érdekellentét- mindig is jelen volt az építőiparban. Erre a problémára azt a választ adtuk, hogy saját magunk tervezzük és építjük meg munkáinkat, mint ahogy egy régi építőmester működött. Kidolgoztunk egy design and build konstrukciót, amely lefedi a teljes tervezési és kivitelezési folyamatot. Ai-be.jpg lepcso-0.jpg Az alább bemutatott komplex családi ház projektet lehetőségünk volt ebben a tervezés és kivitelezés konstrukcióban lebonyolítani. Megtaláltuk azt az utat, amivel biztosítható az építészeti és műszaki minőség, viszont a recept alkalmazása a gyakorlatban mindig bonyolultabb mint elméletben.

A tervezés, költségvetés kiírás, kivitelezés...újratervezés

Az igazi kihívást az időközben fellépő nehezítő körülmények adták, amik által felborult a klasszikus tervezés majd kivitelezés sorrend. A tervezést 2022 januárjában kezdtük el és nagyon feszített ütemben készültek el az engedélyezési és kiviteli tervek augusztusra. Az elkészült tervcsomag után igény lett a ház teljes automatizálása Loxone rendszerrel, valamint a teljes épületre kiterjedő belsőépítészeti tervezés is. Így az elkészült kiviteli tervekhez tartozó 20db részletrajzból jónéhányat és a teljes lakatos konszignációt újra készítettük a költségkeret csökkentés és az időközben belépő szakágak miatt. AI-eloszoba.jpg A kivitelezés 2023 áprilisában kezdődött meg, a belsőépítészeti és az új elektromos tervek a kivitelezéssel együtt készültek, mindig egy lépéssel jártunk a kivitelezés előtt. Egybefonódik a kivitelezés a tervezéssel, nincs a tervezési folyamatnak egy konkrét vége hanem kéz a kézben haladnak előre, sokszor visszahatnak egymásra.

Együttműködés a kulcsa a minőségi építésnek

A szerkezetépítési fázisban és az azutáni fázisokban is a folyamatos tervezői jelenlét az, ami biztosítani tudja, hogy ez a munka végül az építészet területén belül maradjon és ne legyen belőle Janáky István szavaival élve spontán építés. Minden tervezési és kivitelezési folyamat során történnek un. utólagos módosítások különböző okok miatt, a kérdés az, hogy ezek a módosítások mennyire illenek majd bele az eredeti építészeti szándékba, illetve műszakilag is koordinálva vannak vagy sem. IMG_20240328_155333.jpg Azt tapasztaljuk, hogy magas igényszintű házak esetében sokszor hiába készül egy korrekt kiviteli terv, az egyrészt még mindig számtalan kérdést nyitva hagy, másrészt a helyi változó piaci lehetőségeket nem tudja teljes mértékben figyelembe venni. Ezért tervezőként nagyon fontos, hogy a kivitelezés alatt a kivitelező kollégákkal szoros együttműködésben legyünk és minden fontos döntést közösen hozzunk meg. Aki dolgozott már valaha kivitelezésben az tudja, hogy minden mennyire másképp működik, mint az íróasztal előtt ülve, és egy magas igényszintű épület kivitelezése mekkora kihívást jelent egy alacsony technológiai fejlettségű régióban. Az alábbiakban ezek közül a kivitelezői nehézségek és tervezési érdekességekből fogunk néhányat bemutatni.

Ablakbeépítés

A tervek szerint falsík előtti un. előkeretes ablakbeépítést képzeltünk el, kívül belül a megfelelő fóliával. Itt referencia terméknek a _Triotherm Blaugelb_ terméket írtuk ki, ami könnyen elérhető az országban. A több megkeresett nyílászárós cég közül csak egy tudta megvalósítani az előkeretes beépítést, Ők viszont a Blaugelb helyett Purenittel tudták megoldani, aminek a műszaki tulajdonságai sokkal jobbak. purenit.jpg A nyílászáró piacnak is nagy hiányosságai vannak a régióban, általában korszerű termékeket forgalmaznak, de a beépítés már nem az. Ennél a tételnél sikerült a legjobb ár mellett megtaláljuk azt a kivitelezőt, aki a legmagasabb minőségű beépítést tudta biztosítani.

Látszóbeton szerkezetek

A tervezés során nem volt minden látszóbeton szerkezet sorsa eldöntve, ezért mindig az adott munkafázis előtt készítettünk a látszóbeton szerkezetekhez zsalukép tervet. AI-l2.jpg A falak korszerű Doka Frami X-Life falzsaluval készültek, a födémek fenolfilm bevonatos nyír rétegelt lemez szaluval. Használtunk leválasztó olajat, élsarkítókat és tömítőzsinórt a falpanelek alján, valamint előregyártott beton távtartókat. Ez a szakasz azért volt különösen izgalmas, mert a csapat itt készített előszőr látszóbeton minőségű szerkezeteket. IMG_20230712_134443.jpg

Függönyfal szerkezet

A ház déli homlokzatára terveztünk egy kb. 40m2-es függönyfalat, és a konyhánál pedig egy síkban átforduló sarokablakot, amely a szigeteléssel egy síkban fut és a sarokcsatlakozásnál a háromrétegű üveg rétegek össze vannak futtatva. AI-FF-be.jpg Az ablakhoz hasonlóan ezt is egy kivitelező tudta bevállalni, az elérhető legjobb minőségű szerkezetből. Egy fontos szempont volt a nagy üvegtáblák statikai teherbírása a szélteher ellen, illetve olyan napvédő üveget szerettünk volna, amelynek a szelektivitási indexe min. 2, azaz jó a fényáteresztése, de az össz. energia átbocsájtása alacsony. Egy Guardian terméket választottunk, amely tudta ezt az értéket, viszont ebben a formában az üveget csak Szegeden tudják gyártani. Sajnos az üvegszerkezetek esetében is nagyon kicsi a választék az országban és sokszor a pontos számítások, paraméterek nem is elérhetőek.

Alumínium bordás üvegtető

Itt is az előző pontban említett problémával kellett megküzdenünk az üveget illetően. Illetve megerősítette bennünk, hogy mennyire fontos a szakmai irányelvek szerinti pontos tervezés, mert sok kivitelező ajánlatában önkényesen olyan üvegrétegrendet ajánlott, amely nem felel meg a fej fölötti üvegezés követelményeinek. IMG_20240825_091820.jpg Összeségében elmondható, hogy nagyon fontos a komplex műszaki tartalmú projektek esetében is az alapos tervezés és abban az esetben, ha tervezőként minden döntésben, egyeztetésben nem tudunk részt venni biztosan nem azt a minőségű munkát kapjuk a végén, amiről a tervek szólnak. 08.jpg